Историја на МариоМарио е сега на видео игра лик познати и признати во целиот свет. Да се ​​откријат фасцинантна историја на оваа несекојдневна водоводџија, ние ќе се реконструираат нејзината историја.

Создавање карактер.

Ликот Марио е создадена во 1981 година под пенкало потези на јапонската Shigeru Мијамото. Првиот познат како \x26quot;Jumpman\x26quot;, тој го направи своето прво појавување во \x26quot;Магаре Конг\x26quot; игра од Нинтендо, како qu\x26#39;héros, чија мисија е да го спаси својот девојка Полин. Тоа е, исто така, се најде во \x26quot;Магаре Конг Џуниор\x26quot;, објавен во 1982 година. Молк подоцна ќе се преименува во \x26quot;Марио\x26quot; во чест на сопственикот на просториите прв Нинтендо во САД, Марио Segali, особено за нејзината сличност со ликот.

Марио е лик карактеризира со неговите мустаќи, неговата црвена капа и сини панталони со прерамки.

Така започнува вонредни приказна на Марио.Марио игри.

По првите успешни игри \x26quot;Магаре Конг\x26quot; и \x26quot;Магаре Конг Џуниор\x26quot; Нинтендо лансира во 1983 година на играта \x26quot;Марио Брос. \x26quot;Во која Луиџи, помладиот брат на Марио, го направи својот изглед. Ова е игра која се игра на Nintendo Забава систем конзола (НСВ), кој може да игра и двете. Марио и Луиџи мора да се ослободи цевки од различни гаден суштества.

Во 1985 година е пуштен на новото издание на играта Марио со наслов \x26quot;Супер Марио Брос. \x26quot;Во која Марио има нови способности како што скокаат на непријателите ... Играта налетува на феноменален успех на Запад (Европа и САД), на првиот натпревар од Нинтендо, Nes, ќе биде дистрибуиран во Западот. Во оваа игра, Марио reinvents и редефинира авантура игра жанр и платформа.

Во апартманите на играта \x26quot;Супер Марио Брос. \x26quot;\x26quot; Супер Марио Брос. 2 \x26quot;и\x26quot; Супер Марио Брос. 3 \x26quot;, излезе во 1986 година и 1988 година.

Нови ликови беа воведени, како што принцезата Peach е новата девојка на Марио, крастава кој отслужува праска и прелистувач е заколнат непријател на Марио и кои ќе бидат среќни да го отстраните малигни праска . Тоа е околу тоа што претставува многу авантури на Марио.

Во 1989 година, играта \x26quot;Супер Марио земјиште\x26quot; е лансиран на Game Boy, Нов Nintendo конзолата, кој потоа се најдобро продаваните конзола во светот. Ова е прва титула во која принцезата Дејзи, девојка принцезата праска, направиле својот изглед.

Во 1990 година, во \x26quot;Супер Марио светот\x26quot; конзола игра Супер Нинтендо Забава систем (SNES) се гледа за прв пат симпатична диносаурус име Yoshi, кој ќе стане интегрален придружник на Марио.

Е тркачки игри Марио Kart? Тоа беше во 1992 година кои го издадоа првиот трки играта \x26quot;Super Mario Kart\x26quot;. Се смета за еден од најпознатите забавни игри на сите времиња трка!

Марио авантура е пресвртница во 1996 година со доаѓањето на 3D! Играчи ќе се открие Марио од различни агли со играта \x26quot;Супер Марио 64\x26quot; објавен на Nintendo 64 (N64) конзола.\r\x3cbr\x3eИграта \x26quot;Super Smash Брос \x26quot;Издаден во 1999 година, е нов концепт на Марио игри. Овој пат Марио и други Нинтендо ликови ќе се натпреваруваат во повеќе битките, па победата со оружје, како неостварлива како едни на други (чекани, Pokeballs ..). Истото важи и за играта \x26quot;Марио Тенис\x26quot;, издаден во 2000 година за N64, каде што се најде тенис игра полна со акција и хумор.

Во 2002 година е пуштен новиот Nintendo конзолата, Nintendo GameCube-от. Можете да видите на брат Марио, Луиџи, правејќи своето деби како водечки лик во \x26quot;Луиџи е замок\x26quot;. Првиот Марио игра да биде објавен за Nintendo GameCube е \x26quot;Супер Марио Сонце\x26quot;, каде што тој е лажно обвинет за означени рај островот.

Многу Марио игри се излезе во меѓувреме, но дербито игра \x26quot;Марио Kart ДС\x26quot;, објавен во 2005 година на новиот Nintendo DS конзола има продадено над 16 милиони копии. Оваа игра нуди првата употреба на Wi-Fi

И како што веројатно знаете, Nintendo имаше вистинска кулминација со излегувањето на својот нов Nintendo Wii конзола во 2007 година. Марио игри објавен во конзола на сите бес како и секоја друга, особено со \x26quot;Марио Kart Wii\x26quot; ( 2008), \x26quot;Нов Супер Марио Брос. Wii \x26quot;(2009) ...

Така продолжува неверојатен успех на својот предводник Нинтендо икона Марио!.


Нашите игри Марио